Metropolitní univerzitní banka opět úspěšná! V konkurenci 44 studentských firem z Česka, Slovenska, Belgie, Moldavska, Rumunska a Ruska obsadila 2. místo v soutěži o nejlepší obchodní plán 8. Mezinárodního veletrhu fiktivních firem, který se konal ve dnech 28. – 29.1.2020 na Výstavišti Flora Olomouc a přivezla stříbrný pohár. Veletrh uspořádala Střední škola logistiky a chemie Olomouc, partnery veletrhu byla společnosti Educol, Centrum fiktivních firem Praha, společnost Omnis, společnost Gatema, Výstaviště Flora Olomouc, Úřad práce města Olomouc, Česká pošta, Hospodářská komora Olomouc.

MU banka, studentská fiktivní firma, která je společným projektem učitelů a studentů katedry Mezinárodního obchodu naší univerzity, ve složení Ing. Radek Maxa, Ph.D., Ivan Benca a Tetiana Ostashyn, studenti 3. ročníku oboru Mezinárodní obchod, zavítala již podruhé na Mezinárodní veletrh fiktivních firem do hanácké Olomouce. Po našem loňském úspěchu jsme po dohodě s organizátory veletrhu připravili jednotné veletržní bankovní propozice, které nás zavazovaly k poskytnutí bankovních služeb pro všechny účastníky veletrhu včetně emisní činnosti fiktivního platidla účastníkům i návštěvníkům veletrhu. Byla to pro nás výzva a naše pečlivá příprava na veletrh se vyplatila! Spokojenost a slova chvály od účastníků veletrhu, jakožto od návštěvníků i odborné poroty nás těší a motivují k dalšímu rozvoji našeho jedinečného projektu. A právě ten byl právě oceněn odbornou porotou jako druhý nejlepší obchodní záměr – plán veletrhu.

V rámci slavnostního zahájení veletrhu, který zahájila RNDr. Lenka Szturcová, zástupkyně ředitelky a statutární zástupkyně pořádající Střední školy logistiky a chemie Olomouc, promluvil Ing. Radek Maxa, Ph.D., garant a koordinátor MU banky. Seznámil přítomné s naší MU bankou i univerzitou, s principy zúčtování veletržních obchodních transakcí a též vyhlásil soutěž naší MU banky a MUP o nejlepšího obchodníka veletrhu. Opět tato soutěž slavila úspěch a výraznou měrou napomohla zreálnit veletržní obchody uskutečněné pomocí fiktivního platidla. Zúčastněné firmy si soutěž velice oblíbily a těší se, že i příští ročník nabídne naše banka tuto možnost. V rámci závěrečného slavnostního ceremoniálu vyhlásil Ing. Radek Maxa, Ph.D. vítěze soutěže. Titul „zlatý obchodník veletrhu Olomouc 2020“ si odnesla fiktivní firma Divent, s.r.o. z Obchodní akademie a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Pardubice, jejíž přepočtený veletržní obrat činil 4 992 967 fiktivních Kč. Stříbrným obchodníkem veletrhu se stala fiktivní firma Joyfulmoments, s.r.o. z Obchodní akademie a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, Přerov, která utržila 556 695 fiktivních Kč (přepočtený obrat). A titul bronzového obchodníka veletrhu získala ruská fiktivní firma Steam House z Gromovskaya Srednyaya Shkola ze Sukhodol’ye, Leningradská oblast, jejíž přepočtený veletržní obrat činil 126 293 fiktivních Kč.

Díky technickému a materiálnímu zázemí, které nám poskytuje naše univerzita i skvěle fungující veletržní wi-fi, se nám podařilo veškeré veletržní transakce zúčtovat již v průběhu veletrhu, za což patří velký díky našim junior konzultantům Ivanovi a Tetianě! Atmosféra veletrhu byla skvělá a naše MU banka navázala řadu přátelských kontaktů se studenty i učiteli fiktivních firem nejen z Česka, ale i ze zúčastněných zahraničních škol. Těšil nás nejen zájem o naší MU banku, ale také o obory naší univerzity. Jsme rádi, že s některými účastníky veletrhu v Olomouci se setkáme již v brzké době, konkrétně 6.2.2020, u nás na univerzitě v rámci akce MY S VÁMI, která je speciálně určená studentům fiktivních firem. Na Olomouckém veletrhu odbornou porotou opakovaně oceněná fiktivní firma 21 Kapkejks, s.r.o. z Obchodné akadémie Hlohovec nebude chybět! Těšíme se na setkání v Praze a na dalších veletrzích fiktivních firem, kterých se zúčastní naše Metropolitní univerzitní banka.