Metropolitní univerzita Praha se stala oficiálním partnerem prestižního Mezinárodního veletrhu fiktivních firem, který se již po 29 uskutečnil v Praze na Výstavišti v Praze Holešovicích ve dnech 20. až 22. 3. 2024. Účast pana rektora na slavnostním zahájení, atraktivní přednášky předních akademiků naší univerzity, soutěž MUP a MUBanky o nejlepší leták veletrhu, společná Anketa MUP a České pošty o nejlepšího vyučujícího fiktivních firem 2023 a především zajištění bankovních veletržních služeb naší MUBankou, to byly naše příspěvky do bohatého veletržního programu.

Poslední prezenční ročník Mezinárodního veletrhu fiktivních firem v Praze se konal v březnu 2019, poté jsme se díky pandemii COVID-19 setkávali pouze on-line. O to více jsme se těšili na letošní prezenční ročník, na osobní setkání, veletržní stánky, skvělé prezentace studentů – mladých podnikatelů z různých koutů Evropy (Česká republika, Slovensko, Rakousko, Itálie, Belgie, Maďarsko, Lucembursko, Bulharsko, Rumunsko).

Pravou veletržní atmosféru odstartovalo slavnostní zahájení 20. 3. 2024 za osobní účastní rektora MUP, prof. Michala Klímy a garanta a koordinátora MUBanky, dr. Radka Maxy.  Bezprostředně po zahájení přednášel pro účastníky Ing. Miroslav Bečka, absolvent MUP a generální ředitel společnosti AXIANS na téma Jak se stát úspěšným podnikatelem. První den završilo pak ve své premiéře živé hodnocení TOP 10 soutěže MUP a MUBanky o nejlepší leták na hlavním veletržním pódiu, které moderoval dr. Radek Maxa a Barbora Fedorková, studentka Mezinárodního obchodu MUP a členka týmu MUBanky.  Odborný komentář a skvělá zpětná vazba zazněla od členů odborné poroty (dr. Jaroslav Halík, přednášející katedry MO, Ing. Miroslav Bečka, absolvent MUP a generální ředitel AXIANS, paní Victoria Hädler, Engagement and Events Coordinator PEN WorldWide, Ing. Lukáš Hula, vedoucí Centra fiktivních firem při NPI ČR.) Děkujeme! Mezitím se rozběhlo veletržní obchodování, nad kterým dohlížel tým naší MUBanky, jediné veletržní banky veletrhu, která emitovala veletržní oběživo a šeky, nabízela zajímavé bankovní produkty včetně novinkové kreditní karty a poskytovala veškerý bankovní servis účastníkům. Všem studentkám a studentům MUP, členům týmu MUBanky, patří vřelé poděkování! 

Veletržní pódium a přednáškový sál nabídl v dalších dvou veletržních dnech zajímavé přednášky našich akademiků a to dr. Dominika Stroukala, garanta nového bakalářského programu MUP Digitální ekonomika (Bitcoin a další kryptoměny, čím budeme platit v budoucnosti?), dr. Šárky Kolmašové, vedoucí katedry IRES (Volby do Evropského parlamentu 2024), prof. Josefa Šímy, vedoucího katedry Mezinárodního obchodu (Digitální ekonomika pohledem předního ekonoma). Nechyběla prezentace naší MUBanky na hlavním veletržním pódiu, kterou poprvé před takto velkým publikem s úspěchem zvládl Jan Vavřínek, student programu MUP Finanční management a člen týmu péče o EU klienty MUBanky.

Zejména druhý veletržní den, který byl návštěvnickým dnem, přilákal davy studentů a jejich učitelů, kteří za fiktivní peníze nakupovali u veletržních stánků, prověřovali obchodní dovednosti vystavujících firem, zajímali se o naší veletržní nabídku. A naše banka měla na pilno, výdej veletržního oběživa i nových kreditních karet, příjem tržeb a veletržních šeků, včetně zúčtování, příkazy k úhradě, výběry aj., poskytování informací včetně informací o studijní nabídce MUP zájemcům o studiu na naší univerzitě. A tak to rychle uteklo a byl tady závěrečný ceremoniál 22. 3. 2024 s vyhlášením výsledků. Dr. Radek Maxa společně s prof. Josefem Šímou a týmem MUBanky dekorovali TOP3 soutěže o nejlepší leták veletrhu. Vítězem se zaslouženě stala firma MANOS z Obchodní akadémie Bratislava. Gratulujeme. Výsledky zde: https://www.mubanka.cz/wp-content/uploads/2024/03/29-MVFIF-letak-vysledky-Final.pdf  Posléze jsme vyhlásili výsledky 4. ročníku Ankety MUP a České pošty s podporou CEFIF při NPI ČR a Slovenského centra CF při SIOV Slovensko o nejlepšího vyučujícího fiktivních firem 2023. Nejlepším vyučujícím se zaslouženě stala Ing. Alena Jonáková z OA a státní jazykové školy z Ústí nad Labem, titul PROFESOR STAR udělila hodnotící komise Ing. Zuzaně Šivecové z Obchodní akademie Rožňava. Gratulujeme! Podívejte se na výsledky https://www.mubanka.cz/wp-content/uploads/2024/03/29-MVFIF-prezentace-anketa-MUP-CP.pdf  i na fotky, byla to nefalšovaná radost i dojetí zároveň. Jsme rádi, že máme tak skvělé mladé lidí, kteří dokáží ocenit práci svého učitele. Již se těšíme na další ročník této ankety.

Byl to vydařený veletrh a moc děkujeme celému týmu společnosti Antre při OA Heroldovy sady v čele s panem ředitelem Denisem Dejlem, který veletrh připravoval, za spolupráci. Ať se vám všem z Antre stejně tak daří při maturitě a v profesním životě jako při přípravě a realizaci letošního veletrhu. Kompletní veletržní výsledky najdete na stránkách pořadatele:  https://antreprague.cz/aktuality/  

Těšíme se na příští rok a jubilejní 30. ročník!