Metropolitní univerzitní banka, a.s., studentská fiktivní firma, která je společným projektem učitelů a studentů katedry mezinárodního obchodu, zavítala v minulých dnech na dvě významné akce, na 7. ročník Mezinárodního veletrhu fiktivních firem Olomouc 2019, který se konal ve dnech 24. a 25. ledna 2019 v obchodním centru Galerie Šantovka v Olomouci a na 13. Regionální veletrh fiktivních firem v Praze, který se konal v budově pořádající Obchodní akademie na Praze 2. Vinohradská 38. V obou případech to bylo naše „poprvé“ a v obou případech „medailové“.

Dvoudenní veletrh slavnostně zahájila ředitelka pořádající školy PaedDr. Daruše Mádrová. V rámci slavnostního zahájení, které proběhlo v Divadle Šantovka, dostala prostor i naše Metropolitní univerzitní banka, a to jako jediná studentská firma, která po dohodě s organizátory veletrhu distribuovala fiktivní měnu mezi účastnické studentské firmy i mezi návštěvníky veletrhu. Výrazně tak napomohla zreálnit veletržní obchody uskutečněné pomocí fiktivního platidla. Zúčastněné firmy i návštěvníci si tuto novinku oblíbili a těší se, že i příští ročník veletrhu nabídne tuto možnost.

V rámci soutěže o nejlepší prezentaci se představil i náš junior konzultant MUB banky, Ivan Benca, student druhého ročníků oboru Mezinárodní obchod, se soutěžní 5minutovou prezentací. Zároveň se naše banka zúčastnila soutěže o nejlepší stánek, leták a logo. A dařilo se nám! Z Olomouce jsme si odvezli bronzovou medaili ze soutěže o nejlepší leták veletrhu. Cenu převzal Ing. Radek Maxa, Ph.D. z rukou Romana Havlíčka, jednatele společnosti Flexi domy a člena odborné poroty veletrhu.

13. ročník Regionálního veletrhu fiktivních firem v Praze dne 30. 1. 2019 se zúčastnilo 32 studentských firem nejen z Prahy, ale také například z Brna, Českých Budějovic, Kolína, Příbrami, Kladna. Veletrh slavnostně zahájil ředitel školy, RNDr. Milan Macek, CSc. Bezprostředně po zahájení se zúčastněné fiktivní firmy pustily do aktivního obchodování s cílem uspět nejen obchodně, ale také ve vyhlášených soutěžích o hlavní cenu, nejlepší prezentaci, nejlepší leták a tajnou soutěž. Naše MUB banka měla plné ruce práce se zakládáním a správou účtů, emisí fiktivních bankovek i zúčtováním uskutečněných bankovních transakcí. Soutěže o nejlepší prezentaci se obdobně jako v Olomouci zúčastnil náš junior konzultant Ivan Benca. Odborná porota složená ze zástupců učitelů, odborníků z praxe i z Centra fiktivních firem hodnotila úroveň prodejní činnosti, veletržních stánků, vystupování při obchodování, znalost prodávaného zboží, schopnosti při vyplňování dokladů, katalog, schopnost komunikace při prodeji v cizím jazyce (což si také vyzkoušeli naši junior konzultanti a to dokonce i v ruštině) a na základě výsledků rozhodla o udělení hlavních ceny veletrhu. A právě z hlavní soutěže si odvážíme krásné druhé místo! Cenu převzal Ivan Benca z rukou ředitele pořádající školy a ředitele Centra fiktivních firem Praha Ing. Lukáše Huly.

Náš úspěch, doufejme, brzy zopakujeme na blížícím se březnovém Mezinárodním veletrhu fiktivních firem v Praze na Výstavišti Holešovice, kam se po roce opět chystáme a těšíme. Přijďte 20.–22. 3. 2019 podpořit naší Metropolitní univerzitní banku, která bude jedinou emisní bankou veletrhu, kterého se zúčastní 120 firem z celé Evropy.